Zbrojone nadproże budowlane

Konstrukcja budynku jest bardziej skomplikowana i złożona, niż wydaje się nam na pierwszy rzut oka. Wiele elementów ukrytych jest pod tynkiem lub ociepleniem. Niemniej jednak jeśli się trochę zagłębimy w temat, to szybko zrozumiemy jak skonstruowany jest dany budynek i z jakich elementów się składa.

Jak wykonane jest nadproże budowlane?

nadproża budowlaneWiększość elementów wchodzących w skład konstrukcji możemy wykonać samodzielnie. Jednak nie zawsze jest to opłacalne. Bardzo często lepiej jest skorzystać z gotowych wyrobów, które produkowane są w profesjonalny sposób. Jednym z takich elementów, które bardziej opłaca się kupić, niż robić samemu, są nadproża budowlane. Nadproża budowlane to elementy, które mają za zadania utrzymać ciężar murów znajdujących się nad otworem okiennym lub drzwiowym. Ten element budowlany to nic innego jak betonowa belka, w której wnętrzu znajdują się druty zbrojeniowe. Takie połączenie stali i betonu sprawia, że nadproże jest odporne zarówno na ściskanie, jak i rozciąganie. Dodatkowym atutem gotowych nadproży budowlanych jest ich kształt, dzięki któremu ich właściwości są jeszcze lepsze. Na rynku dostępne są różnego rodzaju nadproża. Różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem. Naturalne jest to, że im dłuższe nadproże, tym zbrojenie musi zostać wykonane w solidniejszy sposób. Przed oddaniem takich nadproży do sprzedaży przechodzą ona różnego rodzaju testy wytrzymałościowe, aby wyeliminować słabe punkty. 

Tak jak już wspominałem, nie musimy kupować gotowych elementów, możemy je wykonać samemu, ale najpierw zastanówmy się czy warto. Zakup gotowych elementów jest w większości przypadków dużo bardziej opłacalny, nie tylko ze względu finansowych, ale także dlatego, że w ten sposób zaoszczędzamy mnóstwo czasu.