Sygnalizator pełni funkcję ostrzegawczą

Na rynku pojawia się coraz więcej nieruchomości, które są wyposażone w podstawowe instalacje zapewniające ich bezpieczne i komfortowe wykorzystanie. Można tutaj wspomnieć chociażby o wentylacji, wodociągach, kanalizacji czy elektryce. Niemniej jednak niektóre obiekty wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń i urządzeń. Są to miejsca, w których jednocześnie przebywać może wiele osób lub jest zgromadzone mienie o znacznej wartości.

Rodzaje sygnalizatorów alarmowych

sygnalizatoryMowa tutaj o systemach ostrzegania o zagrożeniach takich jak chociażby pożar czy włamanie i napad. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku stosowane specjalistyczne sprzęty, które pozwalają wykryć oraz wysterować urządzenia wykonawcze. W skład typowego systemu wchodzą między innymi czujki, centrala, manipulatory oraz sygnalizatory. Te ostatnie pełnią ważną funkcję ostrzegawczą. Mają one za zadanie zaalarmowanie osób zgromadzonych w pobliżu o zagrożeniu. W przypadku sygnalizatorów stosowanych w systemach sygnalizacji włamania i napadu mają one również za zadanie odstraszyć potencjalnego intruza. Na rynku dostępne są różne kombinacje tych urządzeń. Najczęściej wykorzystywane są sygnalizatory akustyczne, które generują dźwięk modulowany o dużym natężeniu. Spotykane są również połączenia sygnalizatorów akustycznych z optycznymi lub głosowymi. Każda kombinacja cechuje się unikalnymi funkcjonalnościami, które mogą być ważne ze względu na specyfikę obiektu. Coraz powszechniej są stosowane również rozwiązania bezprzewodowe do których nie trzeba doprowadzać okablowania. Są one zasilane z wbudowanych akumulatorów, których stan należy regularnie kontrolować. Warto wspomnieć, że podczas doboru odpowiedniego sygnalizatora należy zwrócić uwagę na jego szczelność. Jest to bardzo istotne.

W przypadku montażu na zewnątrz lub w przestrzeniach, gdzie może wystąpić duże zawilgocenie czy zapylenie rekomendowane jest stosowanie urządzeń o odpowiednio wysokim współczynniku ochrony IP. Sygnalizatory różnego typu można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również przez Internet. Ważnym zagadnieniem jest również napięcie zasilania takiego urządzenia. Dostępne są między innymi wersje zasilane napięciem stałym 12, 24, 48V DC czy przemiennym AC. Dzięki temu każdy zainteresowany podmiot znajdzie coś dla siebie.