Studzienki wodomierzowe w przyłączach wodociągowych

Woda na działce budowlanej to kolejny cel, który powinien sobie postawić inwestor. Budynek bez wody będzie raczej bezużyteczny, dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego medium. Aby przyłącze było bezawaryjne należy je wykonać w odpowiedni sposób.

Do czego służy studzienka wodomierzowa?

studzienki wodomierzoweWodę na budowie można doprowadzić bezpośrednio do budynku i umieścić wodomierz w domu, na przykład w piwnicy lub kotłowni. Większość firm wodociągowych woli jednak robić przyłącze bezpośrednio do granicy działki, aby nie odpowiadać później za dalszą jego część dostarczającą wodę do domu. Największym problemem z przyłączem wodnym jest odporność na mróz. Zimą przemarzanie gruntów może doprowadzić do pęknięcia rur, jeśli nie będą one umieszczone wystarczająco głęboko. Gotowe studzienki wodomierzowe to wykonane z tworzywa elementy, zawierające podziemną dość rozległą część, gdzie umieszcza się wodomierze oraz właz i schodki, które prowadzą do środka. Trzeba w tym miejscu podkreślić to, że głębokość na której są umieszczone wodomierze w studzienkach jest na tyle duża, że znajduje się pod strefą przemarzania. Daje nam to pewność, że na wodomierz nie będzie działała niska temperatura, która będzie powodowała jego uszkodzenie. Studzienki wodomierzowe zakopuje się w ziemi w taki sposób, że na zewnątrz wystaje tylko właz, przez który dostaniemy się do środka w celu odczytania wartości licznika. Wykonany z tworzywa sztucznego materiał jest bardzo szczelny i nie dopuszcza wilgoci do środka.

Dodatkowo tworzywo sztuczne chroni wnętrze przed niskimi temperaturami, a jego szczelność zapewnia niską wilgotność powietrza. Na przestrzeni lat doceniono ten typ przyłącza wodociągowego, gdyż nie sprawia on żadnego kłopotu i rzadko ulega awarii. Jedyny problem to wąskie włazy, przez które trzeba się dostać do środka.