Rozwój przemysłu drukarskiego

 

Drukarnie to jeden z najważniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych. Druk wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach przemysłu wytwórczego,od typowego druku książkowego, po druk odzieżowy, aż po druku typu reklamowego. Do prawidłowego funkcjonowania nowoczesnej drukarni, konieczne jest wyposażenie jej w odpowiednią ilość nowoczesnych maszyn.

Jakie maszyny do druku wybrać?

długi tunel suszącyJak wspomniano wcześniej, drukarnie stopniowo, zwiększają swoją ilość, po przejściowym kryzysie na początku roku 2000. Pomimo, że wydawało się, że internet wyprze druk z rynku, przez to, że ludzie przestaną czytać i kupować książki czy czasopisma, okazało się to zdecydowanie nieprawdą. Drukarnie dalej są zmuszone do druku dużej ilości nakładów czasopism czy książek. Druk pisarski jest jednym z najprostszych i najmniej wymagających, ze względu na stosunkową małą ilość wydruku obrazkowego, który zawsze jest bardziej wymagający od wydruku liter. Zdjęcia czy ilustracje, które pojawiają się w gazetach, szczególnie tych codziennych, są niskiej jakości i nie wymagają dużych koszów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wydruków książek czy albumów. Zazwyczaj strony tego typu pozycji są pokryte laminatem, który zabezpiecza jej przed żółknięciem i wpływem upływu czasu na stan wydruku. Oprócz laminatu, drukarnie tego typu muszą być więc wyposażone w długi tunel suszący który pozwoli sprawnie wysuszać zadrukowane i za-laminowane kartki książki czy albumu. Inaczej sprawa wygląda w tworzeniu nadruków na ubraniach, szczególnie popularny typ naddruku w przypadku koszulek. W tym przypadku stosuje się nowoczesny typ wydruku, zwany sitodrukiem. Polega on n przepuszczaniu farby przez małą siateczkę – skąd pochodzi nazwa tej technologii, z wykorzystaniem specjalnych szablonów. Sitodruk gwarantuje wyraźny i trwały druk nawet na tak trudnym materiale jakim jest materiał koszulki czy innego ubrania.

Oprócz tego sitodruk można wykorzystywać do drukowaniu na innych trudnych powierzchniach, takich jak metal, płyty, tworzywa sztuczne i inne. Nie poleca się go jednak do wydruku wysokiej jakości ilustracji. Jak widać na rozwój druku w Polsce znacząco wpływa rozwój maszyn drukarskich, oraz nowe pomysły na druk na materiałach, które z zasady są trudne do zadrukowywania, takie jak tkaniny.