Najlepsza folia do balotów

Każdy hodowca bydła zdaje sobie sprawę z tego, że za sukces hodowli odpowiada jej wysoka wydajność, która z kolei zależna jest głównie od jakości paszy podawanej zwierzętom. Za wysokie przyrosty, zdrowy wzrost i dużą produktywność odpowiada głównie pasza objętościowa. Jej wysoka jakość pozwoli na najlepsze wyniki hodowli.

Rodzaj folii do sianokiszonki ma znaczenie

folia rolniczaPasza objętościowa to najczęściej sianokiszonka lub kiszonka z kukurydzy. Innym sposobem konserwacji paszy, oprócz zakiszania jest suszenie, jednak sianokiszonka sprawdza się dużo lepiej i jest znacznie lepiej przyswajalna przez zwierzęta. Ten rodzaj paszy wymaga jednak zachowania odpowiednich warunków przechowywania. Jak zrobić swoją własną sianokiszonkę? Pierwszy etap to koszenie trawy, najlepiej z początkiem kłoszenia. Skoszoną masę należy wstępnie podsuszyć, a nie dalej niż dwie, trzy godziny później utworzyć z niej mocno zbite baloty, które owija się szczelnie folią. Dobrej jakości folia rolnicza nie jest tą samą folią, która służy do owijania palet. Choć ta druga jest zdecydowanie tańsza, nie sprawdzi się w owijaniu sianokiszonki. Przede wszystkim jest bezbarwna, co sprawia, że nie uchroni owiniętej paszy przed zainteresowaniem przypadkowych zwierząt czy ptaków. Nie zapewni też ochrony przed promieniami słonecznymi, ponieważ nie posiada filtrów UV. Również jej kleistość pozostawia wiele do życzenia. Zatem dobra folia rolnicza to dobra inwestycja. Musi być wystarczająco elastyczna, kleista i wytrzymała zarazem. Nie może ulec przebiciu przez twarde pędy. Zapewnienie szczelności podczas przechowywania to podstawowy warunek zakiszania, które musi odbywać się w warunkach beztlenowych. Folia chronić będzie oczywiście przed opadami atmosferycznymi oraz promieniami słonecznymi.

Odpowiednio przechowywane baloty zakiszonej paszy posłużą do skarmiania zwierząt nawet przez kilkanaście miesięcy. Pamiętać należy jedynie o ochronie przed dostępem tlenu do wnętrza masy oraz o zabezpieczeniu przed przegrzewaniem, dlatego dużo lepiej sprawdzają się jasne kolory folii, które będą odbijać promienie słoneczne.