Jak urządzić funkcjonalny przedpokój?

 

Salon, kuchnia, jadalnia, sypialnia, pokój dziecięcy, a także łazienka, to chyba wszystkie pomieszczenia, jakie należy brać pod uwagę podczas urządzania i meblowania domu. Zaraz, zaraz… zostało coś jeszcze: przedpokój. Przestrzeń nie mniej ważna, a  niestety bardzo często pomijana w remontowo-urządzeniowych projektach.

Przedpokój elegancki i użyteczny zarazem

meble do przedpokojuPrzedpokój traktujemy najczęściej po macoszemu, zupełnie niesprawiedliwie. Przecież jest to przestrzeń, która łączy wszystkie pomieszczenia, stanowi komunikację między nimi, a przy tym jest to pierwsze wnętrze, jakie wita nas po powrocie do domu. Warto zatem poświęcić mu trochę uwagi. Co powinno się znaleźć w przedpokoju? Wiele zależy od wielkości tego wnętrza, ale jest kilka rzeczy, bez których ani rusz. Podstawową funkcją, jaką spełnia ta przestrzeń, to miejsce na rozebranie i przechowywanie odzieży wierzchniej. Zatem aby po powrocie do domu móc wygodnie powiesić kurtkę i zostawić buty, warto wybrać odpowiednie meble do przedpokoju. Miejsce na buty to jedno, miejsce na kurtki to drugie. Poza tym warto też znaleźć przestrzeń do przechowywania dodatków, takich jak czapki, szaliki i rękawiczki. Meble do przedpokoju powinny łączyć te wszystkie funkcje, a przy tym ładnie się prezentować. Chyba, że na przedpokoju mamy osobną wnękę, którą możemy zabudować drzwiczkami i stworzyć w ten sposób osobną garderobę. Tam wystarczy tylko ścianka zabudowana półkami na buty, oraz miejsce na wieszaki, aby wszystko znalazło swoje miejsce. To wyjście idealne dla tych, którzy nie przepadają za widokiem wiszących kurtek i rozrzuconych butów. Za zamkniętymi drzwiami ukryje się cały przedpokojowy bałagan. Co jeszcze powinno znaleźć swoje miejsce w przedpokoju? Oczywiście lustro. Najlepiej w miejscu, gdzie wygodnie będzie można się przejrzeć przed samym wyjściem z domu. Każda pani dokładnie wie, o czym mówię.

Przedpokój, choć często niewidoczny na tle pozostałych pomieszczeń w domu, jest wnętrzem, które powinno zapraszać nas do środka. Nie kupujmy zatem przypadkowych sprzętów, które mogą okazać się z czasem mało funkcjonalne, lub po prostu brzydkie. Zaprojektujmy przedpokój od „a” do „z” aby był równie funkcjonalny, co estetyczny.